Aktualności

20 lutego 2018 18:23 | Aktualności

21 LUTEGO- DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17.11.1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.

Święto przypomina wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. 

Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur. Przesłanie dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój język ojczysty.

Aby sprawniej posługiwać się językiem polskim, zapraszamy do skorzystania z następujących propozycji:

- „drzwi do ortografii”-  zapamiętajcie pisownię trudnych wyrazów, które pojawią się na drzwiach do wszystkich sal w naszej szkole

-„językowe wskazówki”- zwróćcie uwagę na poprawne językowo sformułowania umieszczone na specjalnych planszach

-„łamańce językowe”- spróbujcie swoich sił, wymawiając zabawne  rymowanki

-Konkurs Ortograficzny- zostań Szkolnym Mistrzem Ortografii, weź udział w dyktandzie, które odbędzie się 28 lutego i wygraj pióro Dyrektora Szkoły. Zgłoś swój udział do p. B. Jastrzębskiej (kl. IV-VI) lub p. M. Miłosiewicz (kl. VII-II, III Gim.)

 

 

Przeczytano: 123 razy. Wydrukuj|Do góry

Dzień j. polskiego

Niepodległość
Klimatyczni dziadkowie