02 października 2017 18:56 | Aktualności

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej

2 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona- Jana III Sobieskiego. Placówka nosi imię polskiego króla od 1983 roku. W tym to roku w  Polsce obchodzono jubileusz Trzechsetnej Rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej.
W uroczystość aktywnie włączyła się Płonka Kościelna. Parafianie, pod przewodnictwem ówczesnego proboszcza księdza W. Grodzkiego, ufundowali pomnik królowi Janowi III Sobieskiemu jako „Dostojnemu Pielgrzymowi przybywającemu do Pani Płonkowskiej”.

Jak niesie tradycja, Jan III Sobieski, jadąc na sejm do Grodna, zatrzymał się w Płonce, by  złożyć Matce Bożej wota. Pomnik króla został odsłonięty i poświęcony w dniu 11 września 1983 r. Podczas tej uroczystości Szkoła Podstawowa w Płonce Kościelnej otrzymała imię tegoż władcy.

W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie przypomnieli informacje z życie wielkiego hetmana i obejrzeli nakręcony przez ich kolegów film pt. „Duch króla w Płonce Kościelnej ”, który został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Muzeum Pałac w Wilanowie. Tego dnia szkołę odwiedziła też para królewska- król Jan III wraz z małżonką, wzbudzając entuzjazm wśród najmłodszych. (Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach za wypożyczenie strojów).  Wielki hetman koronny zwrócił się do uczniów z przesłaniem: Uważcie tedy, moi najmilsi, że dla Rzeczypospolitej dorosnąć Wam przyjdzie, jako obywatele prześwietni i miana Polaka godni”. Z okazji święta Patrona dzieci i młodzież zostali również zaproszeni  do udziału w konkursach  na portret Jana III Sobieskiego i własnoręcznie wykonany naszyjnik dla królowej oraz w konkursie literackim na list miłosny wzorowany na listach króla Jana do Marysieńki.

Po uroczystym apelu przedstawiciele klas wraz z dyrektorem szkoły panem Mariuszem Gołaszewskim i opiekunem SU panią Anetą Łapińską złożyli kwiaty pod pomnikiem króla.

PREZENTACJA JAN III SOBIESKI

Sobieski