Nauczyciel Doradztwa Zawodowego - Marta Kamińska

Kim jest doradca zawodowy?

Jest specjalistą, który wesprze Cię w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej. Kończąc  szkołę podstawową zaczynasz już planować swoją karierę.

Pamiętaj, że „kariera zawodowa” dotyczy wszystkich pracujących ludzi, bez względu na wykonywany zawód.

Twój pierwszy ważny wybór dotyczący szkoły ponadpodstawowej jest już pierwszym krokiem w Twojej karierze.

Ten wybór będzie wpływał na Twoje dalsze decyzje – bez względu na to,

czy wybierzesz zawód (technikum, branżowa szkoła I stopnia) czy też kształcenie ogólne (liceum ogólnokształcące).

Doradca zawodowy pomoże Ci w określeniu Twojego potencjału – czyli m.in. zainteresowań, umiejętności, predyspozycji i na ich podstawie przedstawi Ci potencjalne szkoły oraz (jeśli wyniki badań to umożliwią) zawody, w których mógłbyś najpełniej rozwijać swoje możliwości. Pomoże Ci w określeniu tego, co w Tobie najlepsze.

Pamiętaj jednak, że doradca nie podejmie decyzji za Ciebie!

Doradca – jak nazwa wskazuje – doradzi, wskaże, wyjaśni czy poinformuje – ale ostateczna decyzja o wyborze szkoły czy zawodu należeć będzie do Ciebie i Twoich rodziców.

Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021

Drodzy Uczniowie klasy VIII. Szanowni Rodzice 8-klasistów.

Przed Wami rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Zapoznajcie się z harmonogramem przedstawionym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zaznaczcie w kalendarzu najważniejsze terminy. Przedyskutujcie jeszcze raz Wasze wybory.

Informacja dla uczniów klasy VIII i ich rodziców.
Jeśli jeszcze nie wybraliście szkoły ponadpodstawowej, albo ciągle się wahacie. Zajrzyjcie do informatora o ofercie edukacyjnej w szkołach publicznych na rok 2020/2021 w województwie podlaskim.

ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA

NA ROK SZKOLNY 2019/2020