Nietypowe spotkanie z literaturą niemiecką

5 października uczniowie klasy V uczestniczyli w edukacyjnym projekcie czytelniczym „Niemiecka literatura - czytamy to, co dobre.” Projekt realizowany jest przez nauczycieli bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku we współpracy z Goethe Institut w Warszawie. Ma on na celu wspieranie kompetencji czytelniczych uczniów metodą zabawową, wykorzystując wybrane książki z niemieckojęzycznej literatury dziecięcej w przekładzie na język polski.

Na początku uczestnicy spotkania udali się w krótką podróż po Niemczech. Ciekawą formą prezentacji okazał się teatrzyk kamishibei. Następnie wysłuchali fragmentu książki Andreasa Steinhӧfela ,,Rico, Oskar i złodziejski kamień”. Podzieleni na zespoły śledcze, włączając logiczne myślenie, rozwiązywali zagadkę kryminalną. Na zakończenie zwiedzili Mediatekę Języka Niemieckiego oraz Bibliotekę Pedagogiczną, podążając tajemniczymi labiryntami magazynów.

To było bardzo ciekawe spotkanie z literaturą, pokazujące, że czytanie może być bardzo atrakcyjne.

Niemiecka literatura